Συνάντηση Ειδικών στα Πλαίσια του Ερευνητικού Έργου Smart Tourism με σκοπό την Ποιοτική Αξιολόγηση των Μονοπατιών της Φθιώτιδας

Την Πέμπτη 7/7/2022 πραγματοποιήθηκε συνάντηση ειδικών στα πλαίσια του Ερευνητικού Έργου Smart Tourism. Η συνάντηση αυτή έγινε στα πλαίσια του Πακέτου Εργασίας 5, σκοπός της οποίας ήταν η ποιοτική αξιολόγηση των μονοπατιών της Φθιώτιδας (βουνού, ημιαστικών και αστικών) βάσει κριτηρίων που αναδείχθηκαν από προηγούμενα focus groups επαγγελματιών υγείας και ασθενών με χρόνια νοσήματα. Για πρώτη φορά γίνεται ανάπτυξη πρωτοκόλλου επιλογής μονοπατιών για θεραπευτική άσκηση σε ομάδες ειδικού πληθυσμού. Το Ερευνητικό Έργο Smart Tourism είναι ένα ανταγωνιστικό χρηματοδοτούμενο πρόγραμμα στο οποίο έχουν συμπράξει το Τμήμα Πληροφορικής με Εφαρμογές στην Βιοϊατρική και το Τμήμα Φυσικοθεραπείας με έναν μεγάλο αριθμό διδακτορικών φοιτητών και μεταδιδακτόρων με πλήρεις υποτροφίες, μέσω της συμμετοχής τριών ερευνητικών εργαστηρίων (Εργαστήριο Βιοϊατρικής Απεικόνισης, Εργαστήριο Αξιολόγησης Υγείας & Ποιότητα Ζωής & Εργαστήριο Κλινικής Φυσιολογίας της Άσκησης & Αποκατάστασης) . Επιπλέον, έχει αποκτηθεί σημαντικός ερευνητικός εξοπλισμός για ενίσχυση των υποδομών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στην πόλη της Λαμίας και κατ’ επέκταση της περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας.

On Thursday 7/7/2022, a meeting of experts was held in the context of the Smart Tourism Research Project. This meeting took place within the framework of Work Package 5, the purpose of which was the qualitative evaluation of the paths of Fthiotida (mountain, semi-urban and urban) based on criteria that emerged from previous focus groups of health professionals and patients with chronic diseases. For the first time, a protocol for selecting paths for therapeutic exercise in special population groups has being developed.The Smart Tourism Research Project is a competitively funded program in which the Department of Informatics with Biomedical Applications and the Department of Physiotherapy have partnered with a large number of PhD students and postdoctoral fellows with full scholarships, through the participation of three research laboratories (Biomedical Imaging Laboratory, Assessment Laboratory of Health & Quality of Life & Laboratory of Clinical Physiology of Exercise & Rehabilitation). In addition, important research equipment has been acquired to strengthen the infrastructure of the University of Thessaly in the city of Lamia and by extension the region of Central Greece.