Επίσκεψη των Καθηγητών Ελένης Καπρέλη και Νικολάου Στριμπάκου στο Πανεπιστήμιο του Montpellier στην Γαλλία, στο Ινστιτούτο EuroMov Digital Health in Motion

Στις 3/7/2023 έως τις 7/7/2023  πραγματοποιήθηκε επίσκεψη των Καθηγητών Ελένης Καπρέλη και Νικολάου Στριμπάκου του Τμήματος Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στο Πανεπιστήμιο του Montpellier στην Γαλλία, στο Ινστιτούτο EuroMov Digital Health in Motion στα πλαίσια συνεργασίας και βάσει συμφωνίας Κινητικότητας Προσωπικού για Διδασκαλία (Erasmus) μετά από πρόσκληση του Διευθυντή Stephan Perrey. Στα πλαίσια της συνεργασίας μας ο διδακτορικός φοιτητής Αχιλλέας Παλιούρας βρίσκεται εκεί και εργάζεται πάνω στο πρωτόκολλο του για την μελέτη της εγκεφαλικής ενεργοποίησης ασθενών με πόνο σχετιζόμενο με το στροφικό πέταλο του ώμου (Rotator cuff related shoulder pain) την οποία θα πραγματοποιήσει στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας στην Λαμία με τον εξοπλισμό EEG και fNIRs. Οι εγκαταστάσεις του EuroMov Digital Health in Motion ήταν εντυπωσιακές ειδικά η αίθουσα προσομοίωσης κίνησης στην οποία μπορούν να διεξαχθούν μελέτες απλής βάδισης και ισορροπίας έως οδήγησης πολεμικού αεροσκάφους. Επιπλέον, συζητήθηκαν νέες προοπτικές συνεργασίας και κοινές προτάσεις για χρηματοδότηση.