Διάκριση στο Διαγωνισμό Ερευνητικών Εργασιών Μεταπτυχιακού Επιπέδου του Ετήσιου Συνεδρίου του European Network of Physiotherapy in Higher Education (ENPHE)

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα -MSc “Προηγμένη Φυσικοθεραπεία” του Τμήματος Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας συμμετείχε στο διαγωνισμό ερευνητικών εργασιών Μεταπτυχιακού Επιπέδου του Ετήσιου Συνεδρίου του European Network of Physiotherapy in Higher Education (ENPHE). Η διπλωματική εργασία της μεταπτυχιακής μας φοιτήτριας, Καραγιάννη Ελένη με επιβλέπουσα την Δρ Γαρυφαλλιά Πέπερα, εκπροσώπησε το τμήμα. Επιλέχθηκε απο τον ENPHE να παρουσιαστεί στο συνέδριο ENPHE, στις 7 Οκτωβρίου, στην Πράγα ως μια από τις 5 επιλεγμένες καλύτερες μεταπτυχιακές διατριβές, όπου και απέσπασε το Πρώτο Βραβείο!

Η ερευνητική εργασία η οποία βραβεύτηκε ως η καλύτερη μεταπτυχιακή διατριβή μεταξύ πολλών άλλων εργασιών Ευρωπαικών πανεπιστημιακών τμημάτων είχε τίτλο: ‘Modeling the associations of cardiorespiratory fitness and handgrip strength with cardiometabolic profile and sedentary behavior in adolescent basketball players’ Karagianni E, Stojiljkovic A, Pepera G. (2023). ENPHE, Prague.

Η διάκριση αυτή αποτελεί ιδιαίτερη τιμή για το Τμήμα Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και ευχόμαστε στους φοιτητές μας θερμά συγχαρητήρια!