Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα -MSc “Προηγμένη Φυσικοθεραπεία” του Τμήματος Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας συμμετείχε στο διαγωνισμό ερευνητικών εργασιών Μεταπτυχιακού Επιπέδου του Ετήσιου Συνεδρίου του European Network of Physiotherapy in Higher Education (ENPHE). Η διπλωματική εργασία της μεταπτυχιακής μας φοιτήτριας, Καραγιάννη Ελένη με επιβλέπουσα την Δρ Γαρυφαλλιά Πέπερα, εκπροσώπησε το τμήμα. Επιλέχθηκε απο τον ENPHE να παρουσιαστεί στο συνέδριο ENPHE, στις 7 Οκτωβρίου, στην Πράγα ως μια από τις 5 επιλεγμένες καλύτερες μεταπτυχιακές διατριβές, όπου και απέσπασε το Πρώτο Βραβείο!
Η ερευνητική εργασία η οποία βραβεύτηκε ως η καλύτερη μεταπτυχιακή διατριβή μεταξύ πολλών άλλων εργασιών Ευρωπαικών πανεπιστημιακών τμημάτων είχε τίτλο: ‘Modeling the associations of cardiorespiratory fitness and handgrip strength with cardiometabolic profile and sedentary behavior in adolescent basketball players’ Karagianni E, Stojiljkovic A, Pepera G. (2023). ENPHE, Prague.
Η διάκριση αυτή αποτελεί ιδιαίτερη τιμή για το Τμήμα Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και ευχόμαστε στους φοιτητές μας θερμά συγχαρητήρια!
![](https://msc.physio.uth.gr/wp-content/uploads/2023/10/e1-768x1024.jpg)
![](https://msc.physio.uth.gr/wp-content/uploads/2023/10/e2-1024x597.jpg)
![](https://msc.physio.uth.gr/wp-content/uploads/2023/10/e3-728x1024.jpg)
![](https://msc.physio.uth.gr/wp-content/uploads/2023/10/e5-1024x768.jpg)